Кампания по безопастност на движението на ОМС фокусира сериозни проблеми в Църква
Дупки по пътищата и липсваща маркировка и знаци са основните проблеми за безопасността на движението в Църква според Общинския младежки съвет.
"Кампания по повишаване на безопасността по пътищата
С оглед на тежката обстановка по пътищата на страната, хилядите жертви ежегодно, опасността за всички участници в пътното движение, а и зачестилите пътно-транспортни произшествия в Перник, ОМС инициира голям брой дейности по проблема. Основна част от кампанията ни зае съвместен проект с РИОКОЗ Перник и Клуб по пътна безопасност "Би-бит".
Като част от кампанията, екип на ОМС изготви обстоен доклад с опасностите за пътното движение в град Перник, с конкретно описани проблемни точки от пътната мрежа и предложения за тяхното премахване. Доклада беше представен на срещи с представители на Община Перник, медиите, Областна управа Перник, РДВР Перник и КАТ-Перник.
ДОКЛАД на Общински Младежки Съвет гр.Перник относно безопасността на пътното движение на територията на Община Перник
Произшествията по пътищата и жертвите които вземат ежегодно са един от основните проблеми на на нашето общество.Въпреки множеството кампанийни действия, организирани от медиите и институциите, жертвите не намаляват. В борбата с тези инциденти, освен по строги мерки срещу нарушителите, предвидени в законовата уредба, трябва да се търси и активното участие на местните и общшнски власти по места. Ето защо, на вниманието на Община Перник, излагаме част от проблемните области и фактори в пътното движение, които са предпоставка за създаване на пътно-транспортни произшествия.
Така изложените нередности са обсъдени на заседание на ОМС от 21 май 2007г. и са разделени в следните категории:
1. съществуване на дупки по пътната настилка.
2. неотремонтирана пътна настилка в следствие на изкопни работи, течове и аварии, причиняващи рушене на пътната настилка.
3. регулация на светофарните уредби.
4. липса и износване на пътната маркировка.
5. обезопасяване на участъците около училищата.
6. поставяне на скоростни ограничители.
7. неправомерно паркиране.
8. липса на пътни знаци и капаци на шахтите по пътищата.
9. регулация на обществения транспорт.
10. регулация на движението в пътни учасъци.
11. засилено полицейско присъствие на проблемните точки.
12. методи за намаляване на ПТП и отстраняване на нередностите.
По т.1, членовете на ОМС считат за нужно да се създаде по-засилен контрол по съблюдението на извършваните рементни дейности, извършвани от „Топлофикация-Перник” ЕАД, Електроразпределение Перник, ВиК Перник, др. фирми и частни лица, засягащи пътната и улична мрежа на град Перник, с оглед на нередности и нарушения допускани от гореспоменатите. Констатирани са нарушения в района на ул.Отец Паисий, ул. Найчо Цанов, кв. Калкас, кв.Хумни дол, кв.Иван Пашов и др. точки на града. Нееднократно фирми и частни лица извършват ремонтни дейности, след което не поправят нанесените от тях щети на понякога наскоро ремотирани улици. Будят тревога и закъснелите действия по отстраняване на течове и аварии от водопреносната мрежа, водещи до рушене на пътната настилка най вече в районите на кв. Калкас и кв. Караманица в района на пункта на КАТ Перник.
Констатирано е наличието на незапълнени дупки в пътната и улична мрежа на града ни в районите на:
1.1 Кв. Църква - бул. Д. Благоев , ул. Р.Ангелова, Ул. Ленин(по цялото и протежение).
1.2 Кв. Изток (Главна улица- пътя към центъра), района около ГПЧЕ „Симеон Радев”.
1.3 Кв. Иван Пашов района около V СОУ .
1.4 Районът около МБАЛ „Р. Ангелова” и улиците над болницата.
1.5 Пътят от кв. Мошино към с. Бучино
Друг основен проблем за движението в гр.Перник са нерегулираните светофарни уредби на много места в града ни. В много от случаите, времета за преминаване на пешеходци е твърде кратко, недостатъчно дори да се прекоси едното платно, какъвто е случайят със светофарните уредби на кръстовището на разклона за кв. Тева. В други случаи зеленият сигнал се застъпва, както за пешеходците, така и за водачите на МПС и са на лице предпоставки за нараняване на пресичащите пешеходци. Като пример служи кръстовището пред СОУ „Др. Петър Берон”. Изключително проблемно е и движението на водачи от и към посока центъра на града и централната автогара на кръстовището над моста над пазара, където според сигнали на водачи на МПС, също се наблюдава лоша светофарна регулация и дори се налага на водачите в една от посоките да преминават на червена светлина.
Износването на пътната маркировка, и нейната липса често водят до ПТП. Подобни пропуски се наблюдават в кв. Църква, бул. Д. Благоев, кръстовището при стоматологията, кв. Изток и др. Особено внимание трябва да се обръща на подновяването на пешеходните пътеки, в централната част на града и неговите квартали. От възстановяване на пешеходни пътеки се нуждаят следните райони:
1.1 Улиците Кракра, Отец Паисий, Софийско шосе .
1.2 Кв. Църква (бул. Димитър Благоев по цялото му протежение.)
1.3 Кварталите Изток (ул. Рашо Димитров, Юрий Гагарин) кв. Мошино, кв. Твърди ливади, бизнес комплекс Елена Георгиева.
1.4 Зоната около хотел Струма .
Пресичането на зоните около училищата, както и сами самите зони, включващи дворове и зелени площи и съществуващите условия в момента поставят под риск сигурността и здравето на учениците. Наблюдава се липса на пътни знаци обозначаващи пешеходните пътеки и наличието на преминаващи ученици. Такава ситуация има при СОУ „Др. Петър Берон”, ГПЧЕ „Симеон Радев”, V СОУ, както и около някои от детските градини. Констатирани са и редица нарушения на забраната за влизане на МПС в дворовете на училищата, като вече има и сериозни инциденти в следствие на това, случили се в двора на ГПЧЕ „Симеон Радев”. В по-голяма част от училищата липсват и предпазните огради на тротоарите пред самите училищни сгради.
Ограничители на скоростта ( така наречените „полегнали полицаи”), според членовете на ОМС, трябва да бъдат поставени пред всички училища и дестки градини на територията на гр. Перник, в централната градска част, както и на местата с най-голям брой констатирани нарушения за превишена скорост. Някои от тези съоражения са амортизирани, като за пример служи това пред супермаркет „Кауфланд”, където автомобилите почти без да намаляват скоростта си минават през ограничителя.
Неправомерното паркиране е сред остовните фактори за част от по-леките ПТП, но е причина и за по-тежки ПТП включващи пешеходци. Този проблем е най силно изразен в централната градска част и особено на ул. Кракра, където понякога е почти невъзможно разминаването на 2 автомобила и също така се препречва пътя на пешеходците чрез паркиране по тротоарите. Това от своя страна води до тяхното преминаване по пътното платно и вече има произшествия включващи, както пешеходци, така и велосипедисти.
Липсата на пътни знаци и указателни табели, както и състоянието в което се намират част от тях е тревожен фактор в няколко района на кв. Църква, кв. Иван Пашов, на изходните и входни артерии на града ни. Умишлено се крадат и капаците на шахтите по пътищата с цел тяхната продажба, като най-тревожно е състоянието в кв. Караманица, подстъпите за кв. Калкас, както и по протежението на бул. „Ю. Гагарин”. ОМС счита, че това вредно явление може да се намали чрез засилване на контрола върху пунктовете за преработка на вторични материали.
В някои от случаите, виновни за ПТП се оказват водачи на превозни средства извършващи нерегламентиран превоз на пътници. Подобни превозвачи, най-често на бусове често се надпредварват по между си, не издават билети на пътниците и не спазват ограничението на допустимия брой превозвани пътници. Има сигнали за тяхата дейност по маршрута Перник-Бученски път и при възникването на един по-сериозен пътен инцидент, пътниците ще бъдат тези, които ще са най-потърпевши.
Членовете на ОМС отчитат голяма концентрация на произшествия в района на кооперативния пазар. Микробусите и колите които преминават от там са повод редовно да се създава опасност за сигурността на пешеходците. Нашето предложение е улицата по протежение на пазара да бъде обявена за пешеходна и да бъде забранено преминаването на МПС, като движението бъде насочено по обходнен маршрут.
Един от начините за превенция и намаляване на концентрацията на ПТП на територията на гр. Перник е засиленото полицейско присъствие на служители на отдел КАТ в проблемните за движението точки. Подобно присъствие обаче не бива да бъде кампанийно, а целогодишно и да бъде съобразено със съответната пътна обстановка.
Стъпките, които препоръчва ОМС, с оглед намаляването на гореизброените нередности в пътното движение са следните:
1.1 Съставяне на работна група, която да опише подробно постъпилите сигнали, късаещи безопасността по пътищата и да се пристъпи кам тяхното отстраняване.
1.2 Засилен контрол върху фирмите извършващи ремонти на пътната настилка, както и върху тези извършващи ремонтни дейности, които нарушават целостта на пътната настилка и тротоарните площи.
1.3 Заповед до директорите на всички училища в общината, да бъдат съставени подробни доклади описващи пропуски и евентуални причини за възникването на пътни инциденти засягащи учениците в района на училището.
С осъществяване на горепосочените предписания, биха се намалили ПТП, възникващи по причините изброени в началото на доклада. Както и да е, една от най- сериозните причини за тежките произшествия по пътищата и голямата смъртност, характерна както за гр. Перник и цялата страна е управлението на МПС след употреба на алкохол и неправомерното управление на МПС от непълнолетни водачи. ОМС има идеята Община Перник да направи масирана кампания, по западен модел, с цел намаляването на тези произшествия. Нашата идея е кампанията да включва поставянето на бил-бордове с шокиращи снимки от тежки катастрофи причинени, поради споменатите вече причини и излагането на тежко пострадал автомобил след катастрофа, породена от същите фактори, в централната част на града, придружен от послание към хората. Подобни кампании са правени в САЩ и Великобритания и са имали силен ефект върху обществото и спадането на процента тежки ПТП породени от употребата на алкохол, превишената скорост и неправомерното шофиране.
ОМС се надява, че предписанията и идеите изложени в този доклад ще бъдат приети и приложени, защото спасяването дори на един човешки живот, би оправдало вложените усилия.
Източник: ОМС